1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. VPN Nedir? Sınırsız İnternet Kullanımı İçin Ücretsiz VPN Programları

VPN Nedir? Sınırsız İnternet Kullanımı İçin Ücretsiz VPN Programları

ucretsiz-vpn-programları-vpn-nedir

VPN Nedir? Sınırsız İnternet Kullanımı İçin Ücretsiz VPN Programları- VPN, sanal özel ağ (Virtual Private Network) anlamına geliyor ve olmadığınız bir yerdeki fiziksel bir ağa sizi uzaktan bağlıyor. Kimisi bu teknolojiyi şirketlerinin yerel ağına sanki oradaymış gibi bağlanmak için kullansa da bazı zorunluluklardan dolayı kimileri bu kavramı tıpkı DNS gibi girilemeyen sitelere erişim amaçlı da kullanabiliyor. VPN teknolojisi sizi görünmez yapmaz; yapacağınız işi daha güvenli şekilde yapmanızı sağlar.

VPN Nasıl Çalışır?

VPN, birçok farklı protokol ve teknolojiyi kullansa da temel olarak bilgisayarınızın fiziksel olarak bulunduğu yerden karşıdaki ağa şifreli (kripto anlamında) bir tünel açar. Bu tünel içinden iletilen bilgi dışarıdan bakıldığında şifreli olduğu için dışarıdan görüntülenemez. Konuya hakim güvenlik uzmanları şifreli veri aktığını görür ama içeriğinin ne olduğunu (çok zayıf bir güvenlik kullanmıyorsa) anlayamaz. VPN çözümleri bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza özelleşmiş bir ağ sürücüsü kurar (veya mobil cihazlarda bu gömülü olarak gelir) ve bu noktada sanal bir ağ bağdaştırıcısı gibi davranarak size karşıdaki ağdan bir IP numarası da verir. Bu sayede izin verilen uygulamalara veya yerel adreslere erişebilirsiniz.

Ne Tür VPN Sistemleri ve Kullanım Alanları Var?

Ücretsiz vpn programları - vpn nedir
Photo by Stefan Coders on Pexels

Günümüzde üç farklı popüler VPN kullanımı var. Bunlardan bir tanesi; evinizdeki bilgisayardan ofisteki sistemlere, hizmetlere veya bilgisayarınıza bağlanmanızı sağlayan VPN sistemleri. Bu sistemler sayesinde uzaktaki bir ağa sanki oradaymışçasına girebilir ve orada işlem yapabilirsiniz. Bunu da gayet güvenli şekilde yapabilirsiniz.

İkinci kullanım alanı, ülkemizde iş kullanımı dışında oldukça yaygın olan, tüm trafiği toplu şekilde alıp farklı bir konumdan (genellikle başka bir ülkeden) internet ortamına çıkış sağlayan sistemler. Bu VPN teknolojisinin bir avantajı da özellikle kamuya açık ağlarda işe yaraması. Örneğin şifreli veya şifresiz olarak bağlandığınız bir kablosuz ağ var. Şifre varsa ağa bağlı diğer bilgisayarlar, şifre yoksa da çevredeki herkes burada akan veriyi görebilir ve sosyal mühendislik tekniklerini kullanarak sizle veya çalıştığınız firmayla ilgili saldırı vektörleri oluşturabilir. Bu noktada devreye giren VPN sistemi, bilgisayar veya mobil cihazınızdan akan veriyi sniffing (veri paketlerini toplayıp analiz etme işi) ağdan uzaklaştırıp internete çıkarttığı için neredeyse tam güvenlik sağlar. Bu noktadan sonra, internette gezebilir, bulut hizmetlerindeki dosyalarınızı hangi hizmeti kullandığınızı göstermeden senkronize edebilir, güvenli olmayan FTP hizmetleri üzerinden daha güvenli şekilde dosya gönderebilirsiniz.

VPN Kullanmak %100 Güvenlik Sağlar Mı?

ücretsiz vpn programları- vpn nedir- güvenlik sorunları
Photo by mohamed Hassan on Pixabay

VPN kullanmanız, güvenliğinizi artırmanın iyi bir yolu olsa da sanal ortamda %100 güvenlik sağlamak elbette mümkün değil. Bununla birlikte VPN’ in faydalarının yanında zararları da olabilir. İlk olarak, bağlantınız VPN hizmetinden geçtiğinden dolayı tarama deneyiminiz yavaşlayabilir. İkinci olarak, VPN servisinizin sizi yönlendirdiği ülkeye bağlı olarak, bazı etkinlikler sizin için erişilebilir olmayabilir. Üçüncü olarak ise bir VPN kullanımı, kimliğinizin yüzde yüz güvenli olduğunu garanti etmez. 

Sınırsız İnternet Kullanımı İçin Ücretsiz VPN Programları

1- Speedify

Speedify - ücretsiz vpn programları
speedify.com

Ücretsiz VPN programları söz konusu olduğunda en büyük sorunlardan biri hız limitleridir. Speedify bu hız limitlerinde olabildiğince yüksek bir performans vermeyi amaçlıyor. Speedify VPN, Instagram ve Snapchat gibi sosyal ağlarda iyi bir internet hızı teklif ediyor. Hızının yanı sıra, sıkı bir “kayıt tutmama” politikasına sahip olduğunu ve bu yüzden sunucularına kalıcı hiçbir kullanıcı verisi kaydetmediğini belirtiyor.

Speedify’in ücretsiz sürümü her ay 1GB veri imkanı sunuyor. Eğer bu plan sizin için yetersiz kalıyorsa sınırsız veri planlarına ücret ödeyerek geçebilirsiniz.

Speedify; Windows, Mac, Android ve iOS işletim sistemlerinde kullanılabiliyor.

2- TunnelBear

tunnelbear ücretsiz vpn programı

VPN’lerde yeni iseniz ve bilgisayar arayüzleri sizi korkutuyorsa, bu VPN programı tam olarak sizin için yapılmış demektir. App sunucunuzun bağlı olduğu yeri gösteren bir dünya haritası oluşur ve bağlanabileceğiniz diğer ülkeleri o dünya haritası üzerinden seçebilirsiniz. TunnelBear’ın diğer VPN’lere göre oldukça basit ve kolay bir kullanıma sahip olduğunu söylemek mümkün.

TunnelBear’ın olumsuz yanları ise sunucularının olduğu ülke sayısının 20 olması -ki bu oldukça az bir rakam-dır. Ayrıca P2P’yi desteklemiyor ancak bu eksiklikler sizi rahatsız etmiyorsa kullanmamanız için herhangi bir neden bulunmuyor demektir.

TunnelBear; Windows, Mac, iOS, Android işletim sistemleri ile Chrome ve Opera için tarayıcı eklentisi olarak kullanılabiliyor.

3- ProtonVPN

ProtonVPN
protonvpn.com

ProtonVPN, ücretsiz sürümle tek cihaz üzerinden üç ülkeye bağlanma imkanı sağlıyor. Tüm platformlar için desteklenmekte ve aynı zamanda herhangi bir veri sınırlaması bulunmayan ProtonVPN, hiçbir kullanıcı kaydını tutmadığı konusunda da taahhütte bulunuyor.

Bu servisin tek kötü yanı ücretsiz ProtonVPN versiyonunda bağlantı hızının düşük olması.

4- Windscribe

windscribe - vpn programalrı

Windscribe VPN, rakiplerine göre “gizlilik konusunda daha dikkatli” olduklarını iddia ediyor ve şirket, oturumunuz kapandıktan üç dakika sonra tüm izlerinizi sildiğini savunuyor.

Ücretsiz VPN hizmetlerinde aylık 10 GB bant genişliği ve 11 sunucu konumu kullanabiliyorsunuz. Ayrıca yerleşik bir reklam engelleyici ve güvenlik duvarı da sunulan hizmetler arasında.

Windscribe; Mac, Windows, Linux, iPhone, Chrome veya Firefox uzantısı olarak kullanılabilir. Fakat henüz bir Android uygulaması bulunmuyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir