1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. UI ve UX Nedir? Ne İşe Yarar?

UI ve UX Nedir? Ne İşe Yarar?

uı ve ux

UI ve UX Nedir? Ne İşe Yarar?- UI ve UX, uzun süredir tasarım dünyasının temel iş kollarını oluşturuyor. “Kullanıcı Ara Yüzü” olarak ifade edebileceğimiz UI (User Interface) ve “Kullanıcı Deneyimi” olarak adlandırabileceğimiz UX (User Experience) anlamları farklı iki kavram olmalarına rağmen tasarım sürecine yön veren etkileri nedeniyle beraber anılırlar.

UX, içinde UI ve bir çok disiplini de içeren daha büyük bir halkadır. UX, bir kullanıcının ilgili ürün veya hizmeti kullanırken, tasarım, kullanım kolaylığı, memnuniyet gibi daha geniş bir perspektifte değerlendirir. UI ise bu deneyimin tasarım kısmını ifade ediyor. 

UI ve UX Nedir?

uı ve ux
Photo by Mudassar Iqbal on Pixabay’

UX

Kullanıcı deneyimi olarak ifade ettiğimiz UX, hazırladığınız bir tasarım, ürün vb. çalışmayı asıl kullanacak kişilerin kullanarak deneyimlemeleri anlamına geliyor. Bu deneyimi küçümsememek lazım. Zira UX olmazsa hiç bir ürün tam anlamı ile başarı sağlamaz.

Konuyu, kullanıcı deneyimleri doğrultusunda tasarlanmış bir e-ticaret sitesi ile kullanıcı deneyimi göz ardı edilmiş bir e-ticaret sitesini karşılaştırarak daha detaylı izah etmeye çalışalım. Her iki sitedeki ürün gurupları fiyatlar, kampanyalar aynı olsun. Her iki siteye de aynı günün aynı saatinde aynı tepkileri veren aynı sayıda ziyaretçi girsin. UX göz ardı edilen e-ticaret sitesine girenlerin yüzde sekseninden fazlası siteyi daha ana sayfadayken terk ettiklerini görebiliriz. Buna karşın UX yani kullanıcı deneyimi göz önünde bulundurularak tasarlanan sitede ise girenlerin yüzde sekseninden fazlasının sitede daha uzun vakit geçirdiğini görmek mümkün.

UX, bir ara yüz tasarımı yapmaktan çok kullanıcıların site üzerindeki etkileşiminin nasıl olacağıyla ilgilenmektedir. İşte bu etkileşimin nasıl olacağını hayal edip tasarlayan kişiye User Experience Designer yani kullanıcı deneyim tasarımcısı denir.
UX tasarımcılarının kullandığı bazı programlara örnek verecek olursak:

  • MindManager
  • SmartDraw
  • Trello
  • UserTesting

Sitenin açılma hızı, karşınıza çıkan mesajlar, alışverişte ne kadar adımdan geçtiğiniz, aradığınız ürünü bulma hızı ve kolaylığı, renkler, hiyerarşik tasarım, ürün açıklamaları, ürün görselleri, ürün yorumları ve daha birçok unsur UX tasarımını etkileyen faktörlerdir. UX tasarımınız kullanıcılara en iyi deneyimi yaşatmak üzerine odaklanmış olması gerekir. Bu nedenle siteye ilk girişten ve hatta daha öncesinden (reklam, sosyal medya vb) sipariş teslim ve satış sonrası hizmetlere kadar uzanan geniş bir alandır. 

UI

UI, kullanıcı ara yüzü anlamına gelmektedir ve kullanıcıların sitede rahatça dolaşması ve sitede daha uzun süre kalması site içeriklerine daha rahat ulaşması gibi deneyim odaklı iyileştirmeler amaçlanır. 

UI Tasarımcılarının Kullandığı Bazı Programlar;

  • Sketch
  • Figma
  • Adobe Photoshop

Özetlemek gerekir ise, UI tasarımı tamamen ara yüz tasarımı ile ilgili iken UX tasarımı tasarlanacak ara yüzün nasıl daha basit, hızlı ve efektif kullanılması gerektiği ile ilgilenir.

Aralarındaki farkları aşağıdaki infografik ile daha detaylı inceleyebilirsiniz.

uı ve ux infografik
Kaynak
Not: UI Designer = Web Designer
Yorum Yap

Yorum Yap