1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Teknolojiyi Ne Kadar Doğru Kullanıyoruz?

Teknolojiyi Ne Kadar Doğru Kullanıyoruz?

teknoloji-neden-onemlidir-nasil-kullanilmali-fotograflar-5-gelgez-700x420
1

Değerli arkadaşlarım herkese merhaba. Sizce teknoloji nedir?Ne için kullanılır?Ne işe yarar?Bu soruları detaylı olarak diğer yazılarımda ele alacağım.

Teknoloji Nedir ?

Size kısaca teknolojinin tanımını yapacak olursam Bilim ile ilgili faaliyetlerin günlük yaşama dönüştürülmesidir diyebilirim.Siz de az çok bu tanımı düşünmüşsünüzdür.

Bildiğiniz üzere teknoloji ve teknolojik gelişmeler giderek artmaktadır.Günümüz çağına baktığımızda teknolojinin önemi çok büyüktür.Teknoloji hayatımızı kolaylaştıran geniş bir ağdır.Bu ağda birçok versiyonlar vardır.Herkes kendi işine göre,hobilerine göre,ihtiyaçlarına göre teknolojiden faydalanır.Teknoloji ilerledikçe her şey saniyeler hatta saliseler içinde gerçekleşebiliyor.Önceki dönemlere baktığımızda teknolojinin bu kadar geniş bir ağ haline gelmesi hiçbir insan tarafından tahmin edilememiştir.Şu anda teknoloji ile bilim insanları yeni bir dünyanın var olup olmadığı hakkında araştırmalar yapmaktadır.Dünyayı etkileyen COVİD-19 virüsü ile teknolojinin önemi ve etkisi bir kez daha ortaya çıkmıştır.İnternet ve teknolojinin olmadığı bir ortamda insanların işlerinin aksayacağı sonucuna varılmıştır.Tabi bunlar teknolojinin faydaları diyebiliriz.

Peki Teknolojiyi Ne kadar Kullanabiliyoruz?

İnsanlar arasında anket yapacak olursak teknolojiyi iyi kullanıp faydalanan kişi sayısı düşük çıkacaktır. Çünkü teknolojiyi genelde toplum olarak yanlış kullanıyoruz.Teknolojiyi genelde Youtube’da film izlemek , Spotify’da müzik dinlemek ya da Instagram’da story bakmakla geçiniyoruz.

İçinizden şöyle diyebilirsiniz.Ya sen bunları söylemişsin ama sen yapmıyor musun ? Bende cevap olarak evet yapıyorum.Ama teknolojiyi belirli bir süre ve planlamaya göre yapıyorum.

Teknolojiyi Nasıl Kullanmalıyız?

Teknolojiyi gerçek manada belirli bir süre ve belirli bir plan halinde kullanırsanız bunun faydasını ben gördüğüm gibi siz de görürsünüz.Tabiki şöyle söyleyebilirsiniz.Şu devirde kim planlamaya göre teknolojiyi kullanır ki?Planlama yöntemi ile teknolojiyi kullanmak zordur.Çünkü insan alışmadığı bir şeyi zor yapar.Ama günlük olarak belirli bir plan dahilinde aksatmadan yaparsanız planlama konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz

.Gelişen toplumumuzda teknolojiyi kullanmayan kalmadı.3-4 yaşındaki çocuklar bile Youtube videosu çekebilmektedir.Evet müzik dinlemek,film izlemek insan açısından güzel hobilerdir.Çünkü insanı rahatlatır ama bunu abartılı bir biçimde yaparsak teknolojiyi maaalesef kötü kullanmış oluruz.Kötüye kullanılan teknoloji ise bizi gelişen bir toplum yapmaz.Bu da toplumda versiyonu düşük işletim sistemi gibi oluruz.

Peki Bunları Söylüyorsun Da Neler Yapacağız?

Benim düşüncem teknolojiyi genelde araştırmalar ve bilim üzerinde yapmak bizim açımızdan faydalı olacaktır.Şimdi şöyle diyebilirsiniz Youtube videoları çeken insanlar çok para kazanıyor ve bilimle ilgili videolar paylaşmıyor. Peki böyle bir sistem ne kadar sürebilir? Her şeyi para olarak düşünen bir toplum olmaktan ziyade geniş araştırmalar yapan,aktif bir kişi olan,fikir sahibi,hobilerini keyifle yapan bir birey olsak topluma faydalı bir kişi oluruz.

Atatürk de gençlere bu konunun önemi hakkında birçok tavsiyede bulunmuştur.Kendisi bilim ve feni hedef belirleyerek o hedefe ulaşmıştır.İnsanın beyni bir hedefe kilitlendiği zaman o hedefi yapmak için uğraşır ve pes etmez. Evet insan gerçekten teknolojiyi iyi bir şekilde kullanmak istiyorsa ders planlar gibi teknolojiyi de planlarsa yani şu kadar saat müzik dinleyeceğim şu kadar saat oyun oynacağım şu kadar saat bilimle uğraşırım gibi plan yapıp hayatını daha iyi bir birey haline getirir.

İnsan Sadece Bilim ve Fenle İlgili Araştırmalar Yapması Mı Gerekir?

İnsan tabiki sadece bilimde geliştirecek diye birşey yoktur.Kimi müzik alanında kimi saç kesimi alanında kimi ise giyim tasarımı hakkında geliştirmek ister.Önemli olan burada insanın planlama yöntemini kullanarak düzenli olarak programa göre hem kendisini geliştirmesi hem de teknolojiyi kullanmasıdır.

Tabi bu benim kendime göre araştırmalar sonucunda elde ettiğim verilerdir.Evde kaldığımız bu zamanlarda belirli bir kursa yazılabilir kurstan gerekli bilgileri öğrenip sertifika alabilirsiniz.Hobileriniz ne ise onu teknolojiye faydalı olacak şekilde geliştirebilirsiniz.Teknoloji ile ilgili yazabilecek bir çok şey vardır ama bu yazımda size bu şekilde anlattım.Her insanın hatası olabilir.Benim de hatam varsa kusuruma bakmayın.Herkese teknolojiyi iyi kullanmasını diliyorum.Teknoloji ile ilgili bu yazımı beğendiyseniz lütfen yorum yapın.Aklınıza takılan bir soru varsa yoruma yazabilirsiniz.Teknoloji ile ilgili diğer yazılarımda görüşmek dileği ile herkese başarılar diliyorum.Kendinize iyi bakın. 🙂

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir