1. Ana Sayfa
  2. Siber Güvenlik
  3. Siber Güvenlikte Yapay Zekanın Etkisi

Siber Güvenlikte Yapay Zekanın Etkisi

artificial-intelligence-2167835_1920

Siber Güvenlikte Yapay Zekanın Etkisi – Siber saldırılar günümüzde çok yaygın bir tehdit unsuru olarak önümüze çıkmaktadır. Her yerde bulunmakta ve son yıllarda hükümetlere, kritik altyapı sahiplerine, büyük, küçük, her türlü şirkete ve kuruluşlara yönelik dijital saldırılara çok fazla tanık olmaktayız.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zekâ (Artificial Intelligence- AI), bir bilgisayarın veya bilgisayar insan gibi davranışlar sergilemesi, sayısal mantık yürütme, hareket, konuşma ve ses algılama gibi birçok yeteneğe sahip olup gerçekleştirmesidir.

Siber Güvenlikte Yapay Zekanın Etkisi

Siber Güvenlikte Yapay Zekanın Etkisi
Photo by pixabay

Yapay zeka güvenliği arttırırken aynı zamanda suçlular için insan teması olmadan bilgilere sistemlere erişim sağlayabilir.

Ağ Güvenliği

Ağ güvenliği teknikleri iki ana kısımdan oluşmaktadır. Bunlar güvenlik politikaları oluşturmak ve ağ ortamını anlamaktır. Güvenlik politikaları ağ bağlantılarını ayırt etmenize yardımcı olurlar. Yapay zeka ağ trafiği kalıplarını öğrenerek ve hem güvenlik politikaları hem de işlevsel iş yükü gruplaması önererek ağ güvenliğini artırabilir.

Güvenlik Açığı

Kuruluşlar sürekli karşılaştıkları güvenlik açıklıklarını öncelik sırasını dizip yönetmekle çok uğraşıyorlar. Yapay zeka güvenlik açığı veri tabanlarının güvenlik açığı yeteneklerini geliştirebilir.  Ayrıca olay davranış analizi (UEBA) gibi araçlar, sunuculardaki ve uç noktalardaki kullanıcı davranışını analiz edebilir ve ardından bilinmeyen bir saldırıya işaret edebilecek anormallikleri tespit edebilir.

Veri Merkezleri

Yapay zeka ; güç tüketimi, yedek güç, dahili sıcaklıklar, bant genişliği kullanımı ve soğutma filtreleri gibi kritik veri merkezi süreçlerini izleyebilir ve optimize edebilir. Hangi değerlerin veri merkezi altyapısının güvenliğini arttırabileceği ile ilgili öngörüler sağlar.

Yorum Yap

Yorum Yap