1. Ana Sayfa
  2. Öne Çıkanlar
  3. Rekabet Kurumu WhatsApp’ın Yeni Gizlilik Sözleşmesi Hakkında Kararını Verdi

Rekabet Kurumu WhatsApp’ın Yeni Gizlilik Sözleşmesi Hakkında Kararını Verdi

Rekabet Kurumu WhatsApp'ın Yeni Gizlilik Sözleşmesi Hakkında Kararını Verdi

Rekabet Kurumu WhatsApp’ın Yeni Gizlilik Sözleşmesi Hakkında Kararını Verdi – Geçtiğimiz haftalarda WhatsApp, yayınladığı ‘Yeni Gizlilik Sözleşmesi’yle beraberinde getirdiği tartışmalar sonucunda gündemi bir hayli meşgul etmişti. Bunun üzerine Rekabet Kurumu devreye girerek WhatsApp ve üst kuruluşu olan Facebook hakkında soruşturma başlattığını duyurdu. Geçtiğimiz günlerde soruşturma tamamlandı ve karar verildi. Buna göre WhatsApp, Facebook ile veri paylaşımını durduracak ve kullanıcılarına Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu bildirecek.

WhatsApp haftalar önce kullanıcılarına ‘Yeni Gizlilik Sözleşmesi’ göndermişti. Güncellenen gizlilik sözleşmesine göre WhatsApp, kullanıcılarının verilerini üst kuruluşu olan Facebook ile paylaşabilecekti. Ancak kullanıcılardan gelen yoğun itiraz ve şikayet doğrultusunda Rekabet Kurumu devreye girdi ve konunun takipçisi olacaklarını açıkladı.

Rekabet Kurumu WhatsApp’ın Yeni Gizlilik Sözleşmesi Hakkında Kararını Verdi!

Rekabet Kurumu WhatsApp'ın Yeni Gizlilik Sözleşmesi Hakkında Kararını Verdi

Yaşanan bu olaylar üzerine WhatsApp 15 Ocak’ta, ‘Yeni Gizlilik Sözleşmesi’nin yanlış anlaşıldığını ifade etti ve “Pek çok kişiden son güncellememiz hakkında ne kadar kafa karışıklığı yaşandığını duyduk. Endişe yaratan birçok yanlış bilgi var. Herkesin ilkelerimizi ve gerçekleri anlamasına yardımcı olmak istiyoruz. Kullanıcılarımızın güncellenen sözleşmemizin şartlarını incelemeleri için sözleşmeyi kabul etmeleri için belirlediğimiz tarihi ileri alıyoruz. 8 Şubat’ta hiçbir kullanıcımızın hesabı askıya alınmayacak/silinmeyecek.” diyerek sözleşmeyi ertelediğini duyurdu.

Rekabet Kurumu WhatsApp'ın Yeni Gizlilik Sözleşmesi Hakkında Kararını Verdi

Rekabet Kurumu yaklaşık bir ay önce yaptığı resmi açıklama ile WhatsApp ve üst kuruluşu olan Facebook hakkında soruşturma başlattığını duyurmuştu. Geçtiğimiz günlerde de söz konusu soruşturma hakkındaki kararını duyurdu. “Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılarına, Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesine” karar verildiğini açıkladı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. Yazılımcı Gençlik sayfasında editörlük, yazarlık ve sosyal medya yöneticiliği yapıyorum. Aynı zamanda Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Yazılım Bilişim Topluluğu'nun da editörlüğünü ve sosyal medya yöneticiliği yapmaktayım. Bunlara ek olarak 2018 yılından itibaren freelancer olarak Grafik Tasarımı yapıyorum. Blog yazılarımı okumak için yazar profilimi inceleyebilirsiniz. Ayrıca diğer çalışmalarımı incelemek için de instagram profilimi ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap