1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. RAM Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?

RAM Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?

RAM

RAM Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?- RAM (Random Access Memory) yani Türkçe anlamıyla rastgele erişimli bellek, elektronik cihazların kısa süreli hafızasıdır. Önbellekten sonra en hızlı bellek türevidir ve cihaz çalıştığı sürece içerisindeki bilgileri korur. Cihazın kapanmasıyla birlikte bu bellek içerisindeki bilgiler de silinir.

RAM dosyaların hızlı bir şekilde yazılıp okunmasına olanak sağlayan depolama birimidir. Sabit diskler ve diğer diskler rastgele erişimli bellek kadar hızlı değildir. İşletim sistemi, tarayıcılar, video oyunları, dizi ve filmler gibi her türlü işlem RAM’in üzerinden geçer. Bu işlemler işlemcinin direkt sabit diskle iletişime geçmesiyle de gerçekleştirilebilir fakat RAM’ler devreye girdiğinde işlemler çok daha hızlı gerçekleşir. 

ram nedir - çeşitleri nelerdir
Photo by Valentine Tanasovich on Pexels

RAM Çeşitleri Nelerdir ? 

DRAM (Dinamik RAM) : Sistem hafızası olarak kullanılmaktadır. Küçük mimari yapılarda kullanılır. Uygun fiyat, iyi kapasite gösteren çözümler sunar. DRAM’ler periyodik olarak yenileme gerektirir. 

SRAM (Statik RAM) :  Yüksek hıza sahip maliyeti de yüksek olan RAM çeşididir. Büyük mimari yapılarda kullanılır. SRAM’ler devrelere entegre şekildedir. 

DIMM RAM Paketi : DIMM modülleri SDRAM başlangıçlarında kullanılmıştır. DIMM modülleri bazı ilave fonksiyonlar için üzerlerinde ekstra pinler bulundurur. Notebook cihazlarda da SO-DIMM adlı türevi kullanılmıştır. 

Single / Double Sided DIMM : DIMM RAM’lerin yongası eğer tek bir yüzey üzerindeyse bu modül, single sided  ismini alır. PCB modülün her iki yüzeyinde RAM yongaları varsa bu DIMM modül türü double sided olarak isimlendirilir. Çift yüzeye sahip olan DIMM modülleri daha kalındır. 

SDR SDRAM : Tek veri oranlamalı SDRAM. 168 ayak pin sayısına, 3.3 volt elektrik çekim gücüne ve 66, 100 ve 133 Mhz hızlarına sahiptirler. 

RAM
Photo by PublicDomainPictures on Pixabay

DDR SDRAM : Çift veri oranlamalı SDRAM. Veri transfer hızları geliştirilmiştir. Veri yolu genişliği ikiye katlanmıştır. 184 pin ayak sayısına  ve 2.5 voltluk elektrik çekim gücüne sahiptir. 

DDR2 SDRAM : DDR SDRAM’lerin ikinci neslidir. DDR SDRAM’lerden farkı, başka bir sinyal yapısına sahip olmasıdır. Daha az elektrik tüketimi yapar. 240 pin ayak sayısına sahiptir. DDR2 SDRAM 1.8 volt elektrik tüketimi yapar.  

DDR3 SDRAM : DDR3 RAM çok daha performanslı çalışır. Daha fazla veri genişliği sağlamaktadır. Reaksiyon sürelerini üst seviyelere çıkarmıştır. DDR3 SDRAM’’in elektrik tüketimi 1.5 volttur. Pin ayak sayısına sahip değildir. Enerji tüketimini azaltıp notebook ve mobil cihazların pil ömürlerini uzatır. 

DDR4 SDRAM : Yeni teknolojiye sahiplerdir. Tam verim alınmasını sağlar. 2133 – 3200 Mhz hıza sahiptir. Hızı oldukça yüksektir. 288 pin ayak sayısına sahip ve 1.2 volt tüketim sağlamaktadır. DDR4 yongası 2133 MT/s hıza sahiptir. 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. serenakdemir_avatar
    11 ay önce

    Günlük hayatta kullandığımız bir terimi daha iyi öğrenmiş oldum. Teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir