1. Ana Sayfa
 2. Programlama
 3. Kodlamayı Kolaylaştıran Uygulamalar

Kodlamayı Kolaylaştıran Uygulamalar

kodlamayı kolaylaştıracak uygulamalar

Kodlamayı Kolaylaştıran Programlar- Programlama size başarısızlığı tattıracak ve sizi pes etmeye sürükleyecek bir maceradır ama unutmayın ki her güzel şeyin bir bedeli vardır. İlk başlarda başarısız olucak ve bir süre yapamayacaksınız ama diğer yandan kod yazmaya bağımlı olacaksınız. Kodlamayı öğrenmeniz ve sürdürmeniz için daha fazla eğitim gerekecektir.

– Kodlamayı Kolaylaştıran Uygulamalar –

İster programlama dünyasına göreceli bir acemi olun, isterse deneyimli bir usta olun, egzersiz mükemmeldir. Bu nedenle, bulunduğunuz her yerde kodlayarak oyunda kalmanıza yardımcı olacak kodlama programlarının bir listesini hazırladık.

Ama önce hep birlikte program nedir, programlama nedir, programlama dili nedir öğrenelim.

Programlama Nedir?

Bilgisayarların isteğe uygun özel işlemler yapması için programlanması gerekir. Örneğin, bir şirkette kullanılan stok uygulaması, sipariş uygulaması ya da değişik iş takipleri, hastane otomasyonları ya da eğitim kurumlarının kullandığı öğrenci otomasyonları gibi. Programlamaya çok fazla örnek vermek mümkün.

Program Nedir?

Günlük hayattaki bir sorunu bilgisayarla çözmek, rutin işlemleri kolaylaştırmak için bilgisayarların isteğe uygun olarak özel bir takım işlemleri gerçekleştirmesi için programlanması gerekmektedir. İşte yazılan bu yazılımlar ile ortaya çıkan ürün bir  programdır. Bilgisayar oyunu, muhasebe işlem programları ve ticari şirketlerde kullanılan paket programlar birer programdır.

Programlama Dili Nedir?

Bilgisayarda çözülecek bir sorun için çözümün bilgisayara adım adım yazılmasını sağlayan biçimsel kuralları olan ve bu kurallara sıkı sıkıya bağımlılığı gerektiren bir tanımlar kümesidir. Yani, programcı ile bilgisayar arasında bir tercüman durumundadır.

Hadi şimdi hep birlikte yazılım öğrenirken size yardımcı olabilecek uygulamalara bakalım.

Kodlamayı kolaylaştıran uygulamalar
Photo by Free-Photos on Pixabay

Kodlamayı Kolaylaştıran Uygulamalar

1. Enki

Enki’yi neredeyse bir eğitim uygulamasıyla aynı şekilde düşünebilirsiniz. Günlük egzersizler veriyor, ancak burada yağ yakmak ve kas geliştirmek yerine kodlama yeteneğinizi geliştiriyorsunuz. Sadece seçim dilinizi seçin, uygulama sizi takip etmeye devam edecek.

Uygulama, başlangıç seviyesinden daha deneyimli kodlayıcıya kadar herkesi destekliyor. Yeni başlıyorsanız, JavaScript’i kullanmadan önce web teknolojisini öğrenmek için uygulamayı kullanabilirsiniz. Sadece size nasıl programlanacağını da öğretmez. Linux komut satırını kullanmak ve Git ile sürüm kontrolünü yönetmek gibi programlama konularını öğrenmenize de yardımcı olur.

Enki’nin kullanımı ücretsizdir, ancak isteğe bağlı abonelik, ek eğitim gibi premium özellikler ekler. Bu kodlama programları arasında oldukça yaygındır, ancak Enki ile bir kuruş ödemeden de çok şey öğrenirsiniz.

2. Grasshopper

Grosshopper - kodlamayı kolaylaştıran uygulamalar
@grasshopper.app

Bu listedeki birden fazla dile sahip olan diğer kodlama uygulamalarının bazılarının aksine, Grasshopper bire yapışıyor: JavaScript. Bu mantıklı çünkü JavaScript’i öğrenmek nispeten kolay değil, aynı zamanda çok çeşitli uygulamalar için de kullanılıyor.

Daha gelişmiş kavramlara ve dil özelliklerine geçmeden önce temel bilgileri öğrenerek güzel bir başlangıç yaparsınız. İlerledikçe, grafik becerilerinizi sergilemek için D3 veri görselleştirme kitaplığını bile kullanacaksınız. Çekirge ekibi her zaman yeni kurslar koyar, böylece öğrenme materyallerinin tükenmesi konusunda endişelenmemelisiniz.

Ona bağlı kalmanızı sağlamak için, Grasshopper her gün giriş yapmanız için sizi motive ediyor. Todoist’in bunu geçmişte kullandığı ve herkesi motive etmeyeceği diğer programlar, sizi devam ettirmek için ihtiyacınız olan şey olabilir. En azından şimdilik, bu uygulama hiçbir satın alma işlemi olmadan tamamen ücretsiz.

3. Codecademy Go

Codecademy Go servis almak için harika bir yoldur. Zaten bir Codecademy kullanıcısıysanız, bu özellikle yararlı bir uygulama. Bu uygulama siteden dersleri ve zorlukları alır ve uygulama formunda sunar.

Uygulama, hiçbir satın alma olmadan tamamen ücretsiz. Codecademy’nin hizmetleri için bir bütün olarak söylenemez, ancak uygulama için fazladan ödeme konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

4. Hopscotch

Hopscotch’in sadece çocuklar için olduğunu düşünebilirsiniz. İOS App Store’daki isim “Hopscotch: Çocuklar İçin Kodlama.” Kesinlikle çocuk dostu olmasına rağmen, sizi uzaklaştırmasına izin vermeyin. Bu çocuklar için bir uygulamadan daha fazlası.

Hopscotch web sitesinde sıkça sorulan sorulara bakın, uygulama her yaş için uygundur. Geliştiriciler 7-13, 18 yaşları arasındaki insanlar için yapıldığını ve hatta öğrencilerin de çalıştığını söylüyor. Diğer programlar ilk önce temel konulara odaklanırken, Hopscotch sizi yere vurmayı hedefliyor. Amaç, dakikalar içinde programlar veya oyunlar oluşturmanızı sağlamaktır. Bu, derin sona gitmeden önce size kodlamanın temel kavramlarını öğretebilir.

Ne yazık ki, uygulama şu anda sınırlı, şu anda sadece iOS. Sitenin ifadesi Android ve / veya tarayıcı desteğinin bu özelliğe girebileceğini iddia ediyor, ancak şu ana kadar ETA yok. Başta, pek çok başka Android programlama programı var. Uygulama ücretsiz, ancak premium özelliklerin kullanımının devam etmesi için 7,99 $ aylık bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Kodlamayı Kolaylaştıran Uygulamalar –

5. Encode

Encode, web geliştirme kodlamasını öğrenmek istiyorsanız, bunu iyi bir seçim yapan JavaScript, Python, HTML ve CSS sunar.
Android veya iOS kullanıyor olsanız da Encode, kodlamada sıklıkla kullanılan sembollerle bir kısayol çubuğu ekleyerek kodlamayı kolaylaştırır. Bu, klavyenizi aramaktan ve farklı parantez simgelerini aramaktan kurtarır. Uygulama birkaç yaşında ve diğerleri kadar popüler olmasa da kesinlikle görülmeye değer.

Bir süre, bazı kullanıcılar yalnızca Android olduğundan Encode’dan kaçınıyorlardı. Şimdi bir iOS sürümü de var. Böylece hangi platformu seçtiğinizden bağımsız olarak kullanabilirsiniz. Birden fazla dersin ve zorluğun kilidini açan Encode Plus uygulamasında 4.99$ ‘lık bir satın alımla ücretsiz olarak indirilebilir.

6. SoloLearn

SoloLearn, birçok programlama dili için temelden ileri seviye ders içeren bir kodlama platformudur. Yeni başlayanlar için dersler ve kısa sınavlar gibi geleneksel ögeler de dahil olmak üzere temel ve özlü öğreticiler sunar.Uygulamanın sosyal medya platformu gibi çalışması rekabetçi ruhunuzu kullanmanıza ve sonuçlarınızı platformdaki diğer kullanıcılarla paylaşmanıza olanak tanır. Ayrıca kendi içerisinde bulunan IDE ile de kendi kodlarınızı yazabilir, çıktılarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Uygulama içerisinde 900 üzeri konuda kurs var ve hepsi ücretsiz. Teknik yeterliliğinize bağlı olarak, uygulama üç farklı öğrenme modu da sunabiliyor. Başlangıç, orta ve ileri seviye olarak deneyiminize uygun bilgilere kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Hem İOS hem de Android cihazlar için mevcut uygulama ayrıca bir web sitesine de sahip. Böylece her yerden kod yazmayı öğrenmek için kullanabilirsiniz. JavaScript, Python, Java ve birçok farklı dilde barındırıyor.. Uygulama ücretsiz deneme ile kullanılmasının yanı sıra ücretli aylık ve yıllık planlar da sunuyor.

Avantajları

 • Çevrimdışı öğrenme modu.
 • Tüm dersler ücretsizdir.
 • Öğrenme moduna geçme.
 • Dahili entegre geliştirme ortamı.

Dezavantajları

 • Popüler olmayan dilleri kapsamıyor. Rust, Erlang, Elixir veya Scheme kursları bulunmuyor.
 • Deneyimli yazılımcılar için yeterince bilgi içermiyor.
 • Ücretsiz sürümde kurs sertifikası alamazsınız.

7. Programming Hub

Kodlamayı kolaylaştıran uygulamalar
@programminghub.io

Hub, hem İOS hem de Android için en önemli programlama öğrenme platformlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. 17’den fazla programlama dilinde birçok farklı kurs sunuyor. Geliştiricilerin her yerde pratik yapmalarına yardımcı olmak için çevrimdışı bir mod da uygulama içerisinde yer alıyor. Fakat maalesef yalnızca HTML, CSS ve Java kursları için kullanılabiliyor.

Tüm eğitim içerikleri iyi yapılandırılmış. Uygulama içerisinde bir kursu tamamladıktan sonra herhangi bir programlama dilinin nasıl çalıştığı hakkında net bir fikriniz olacaktır. Platformun ara yüzü sezgisel ve kullanımı kolaydır.

Avantajları

 • Oldukça iyi tasarlanmış kullanıcı deneyimi.
 • Uygun fiyatlı profesyonel abonelik.
 • Dahili derleyici (IDE).
 • Bir kursu tamamladıktan sonra ücretsiz sanal sertifika.

Dezavantajları

 • Bazı önemli programlama dillerinin dersleri eksik (Python dersi gibi).
 • Yazım hataları.
 • Soruların cevaplarında yanlış yerleştirilme problemleri.

8. Programming Hero

Oyunlaştırma ile öğretim sürecini kolaylaştıran, yazılımı ve programlamayı sevdiren bu mobil uygulama dikkatinizi çekmeyi başaracak. Programming Hero, hem yeni başlayanlara hem de gelişmiş geliştiricilere hitap ediyor. Uygulama, en yaygın programlama dillerinin temel prensiplerini ele almanın yanı sıra, öğrencileri OOP, veri yapısı ve algoritmaların genel kavramlarıyla da tanıştırabilir nitelikte. Oyunlaştırma sistemi sayesinde de eğlenerek programlama öğrenebilirsiniz.

Avantajları

 • Sade ara yüz ve iyi bir kullanıcı deneyimi sunması.
 • Eğitim içeriği sunmanın ilgi çekici yolu oyunlaştırma sistemi.

Dezavantajları

 • Yerleşik bir entegre geliştirme ortamına sahip değildir.
 • Birçok popüler programlama dilinde dersleri bulunmamaktadır.

9. Get Mimo

Gerçek dünya projeleri ile ne yapmak istediğinize odaklanan çoklu öğrenme yolları ile tasarlanmış bir kodlama uygulamasıdır. Basit ve samimi bir ara yüze ve hareket halindeyken alabileceğiniz küçük derslere sahiptir. Mimo, kodlamaya devam etmenizi teşvik eden çizgileri ve ödülleri öğrenmeyi oyunlaştırır. Uygulama, Python, JavaScript, Java, HTML, CSS, Swift, Kotlin, C ++, SQL ve PHP gibi çeşitli dil ve teknolojilere sahiptir

10. Easy Coder

easy coder
@easycoder.io

Kodlamayı kolaylaştıran bir diğer uygulama Easy Coder, yalnızca Java programlamayı öğretmeye odaklanan bir mobil uygulamadır. Uygulama, size temel programlama kavramlarını öğretecek ve becerilerinizi daha da geliştirmeye hazırlayacak adım adım etkileşimli dersler, sınavlar ve programlama zorlukları sunuyor. Dersler kısa ve özdür. Böylece hareket halindeyken bile kolayca çalışabilir, anlayabilir ve uygulama ayrıca programlama kavramlarını netleştirmek için pratik örnekler çözebilirsiniz.

Şunu bilmelisiniz ki motive olduğunuz sürece, programlamayı öğrenmek fazla zaman almayacaktır. Bir otobüste veya metroda pratik yapmanıza izin veren bir Android veya iOS uygulamanız varsa, istediğiniz yerde hızlı bir beceri artışı elde edebilirsiniz. Öğrenme platformlarının seçimi çok büyük. Bu araçları test ettikten sonra, profesyonel gelişiminizi ve gelişiminizi hızlandıracak doğru olanı bulmak sizin elinizde. Umarım irade, istek ve azminizin yanı sıra  bu uygulamalar işinize yarar ve hayallerinize bir adım daha yaklaşırsınız..

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. fatosgencer_avatar

  Çok faydalı bir yazı olmuş kutluyorum sizi başarılarınızın devamını diliyorum 🙂

 2. fatosgencer_avatar
  8 ay önce

  Faydalı bilgileriniz için teşekkürler elinize emeğinize sağlık başarıların devamını dilerim☺️

 3. fatosgencer_avatar

  Aradığım soruların cevabını buldum teşekkürler devamını bekliyorum:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir