1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Karşınızda Yeni Nesil Bomba İmha Robotu: Naim

Karşınızda Yeni Nesil Bomba İmha Robotu: Naim

lise-ogrencileri-yerli-bomba-imha-robotunu-tanitti-1602667752

Herkese merhaba, ben Fatih. Bugün ki yazımızda teknoloji meraklısı takipçilerimiz için güncel bir gelişmeden bahsedeceğim. Dilerseniz hiç lafı uzatmadan hemen konumuza başlayalım.

Karşınızda Yeni Nesil Bomba İmha Robotu: Naim

2011 yılında birkaç lise öğrencisi bir araya gelmiş, robotik ile teknolojiyi birleştirerek canlı hayatını kolaylaştırma ideolojisini benimsemiş ve “Integra3646” adlı takımı kurmuşlar.
Yıllardır bu ideoloji doğrultusunda üretimler yapan bu takım, geçtiğimiz günlerde ise bir bomba imha robotu geliştirdi.

Robotu tasarlamaya başlamadan önce bir bomba imha ekibiyle konuşarak onların görev esnasında karşılaştıkları sorunları dinleyip gerekli notlarını aldılar. Daha sonra bu sorunlar doğrultusunda “Naim” adını verdikleri bir bomba imha robotu geliştirdiler.
Naim, yüksek bir manevra kabiliyetine ve kendi etrafında dönebilme gibi işlevsel yeteneklere de sahip. Aynı zamanda olay yerinin zeminine göre kullanılması için farklı tekerlek konfigürasyonları (büyük, küçük, palet) da bulunmakta.
Öğrencilerin bu projeye başlarken hedefledikleri şeylerden birisi de, düşük maliyetlerle basit fakat etkili bir robot üretmekti. Bu hedef doğrultusunda, projede kullanılan parçaların çoğu ya bükme demir parçaları ya da 3D yazıcılardan üretilen parçalardı. Genel anlamda da kompleks yapılardan kaçınılarak sade bir görünüşle prototipin üretimi tamamlanmış oldu.
Robotun çizim süreci yaklaşık 2 haftada tamamlanırken prototipin hazır hale gelmesi 2 ay gibi bir süreyi buldu.
Ağırlığı 10.6 kilogram olan Naim; kapalı alanlarda 300 metre, açık alanlarda ise 4.5 kilometre menzile sahip ve üzerinde bulunan 1 adet pil ile 45 dakika çalışırken, pil sayısı artırılarak yaklaşık 3 saate kadar kesintisiz kullanım olanağı sunuyor.
Öğrenciler, üzerine yerleştirilen kamera da dahil olmak üzere toplam maliyeti 3.000TL olan Naim’in yeni versiyonunu 1 gün gibi kısa bir sürede birleştirebileceklerini de söyledi.

Evet böylelikle ilk yazımızın da sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım sizler içinde öğretici ve heyecanlandırıcı bir içerik olmuştur. Dilerseniz bu konu hakkındaki fikir, görüş veya varsa sorularınızı yorumlar kısmında belirtebilirsiniz, görüşmek üzere 🙂

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. Yazılımcı Gençlik sayfasında editörlük, yazarlık ve sosyal medya yöneticiliği yapıyorum. Aynı zamanda Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Yazılım Bilişim Topluluğu'nun da editörlüğünü ve sosyal medya yöneticiliği yapmaktayım. Bunlara ek olarak 2018 yılından itibaren freelancer olarak Grafik Tasarımı yapıyorum. Blog yazılarımı okumak için yazar profilimi inceleyebilirsiniz. Ayrıca diğer çalışmalarımı incelemek için de instagram profilimi ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. fatihkrkci_avatar
    1 sene önce

    Yazdığınız yazı gerçekten gönüllere şâyan efendim. Beğendim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir