1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. ISS (İnternet Servis Sağlayıcı) Nedir?

ISS (İnternet Servis Sağlayıcı) Nedir?

1615719118403images (2)_copy_1200x676

ISS (İnternet servis sağlayıcı),kısaltması internet service provider (ISP) kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Bilgisayarınızdan internete bağlanmanız için aracılık yaparlar. Ülkeler arasi internet bağlantısı ilk kez 1970’lerde yapılmıştır. Bu zamana kadar bir çok insan world wide wep kavramından haberi yoktu.Ta ki ISS’ler ortaya çıkana kadar.

-ISS(İnternet Servis Sağlayıcı)Nedir?-

ISS’ler kişilerin , bir grubun yada grupların olabilir.İnternet dünyanın her tarafındanki küçük büyük tüm ağların birbirine bağlanmasıyla oluşan çok geniş bir ağdır. İnternette aklın alamiycağı kadar çok fazla veri bulunur fakat biz bu verilere ulaşamazsak hiç bir anlamı olmazdı.ISS’ler kullanıcılara bu boşluklar arasında köprü vazifesi görerek internet sağlar.Bilgilere ulaşmanın yanında internet üzerinden veri eklenmesinide mümkün kılar.

basit bir benzetmeyle söyle anlatalım; Farzedelim ki çok katlı bir çarşıdasınız ve bu çarşıda ürünler birinci kattan itibaren yukarı katlara doğru yerleştirilmiş olsun.Siz de zemin katta bulunuyorsunuz. Bu ürünlere nasıl ulaşırsınız?, çeşitli yürüyen merdiven ,asansör düzenekleri kurarak elbette.Bu şeyler sizin çarşıda gezip istediğiniz yerde istediğiniz ürünü almanızı sağlar. İnternet çarşıysa; merdiven ve asansör düzenekleri de ISS’lerdir ve sizi internet içinde istediğiniz yere götürür.

ISS’ler müşterilerine hangi servisi sağladığına göre sınıflandırılır.bunlar; Dial-up ISS, Kablo/Fiber optik ISS, Wi-fi ISS,Uydu ISS.

ISS ile ilgili Kavramlar

modem

İnternete bağlı her bilgisayarın kullanmak zorunda olduğu bir aygıttır.Verilerin ISS’ye aktarmak için dijital forma dönüştürülmesini sağlar,ISS’den aldığı dijital formdaki sinyali de veriye dönüştürür.

IP adresi

IP İnternet protokolu kısaltmasıdır. İnternete bağlı her bilgisayara ISS tarafından bir IP adresi atanır. Bir wepsite adını tarayıcıda yazdığımızda aslında bu wepsitenin IP adresini gireriz. Burada IP adresi istenen wep sayfalarını barındıran server makinesinin adresidir.

DHCP

Dynamic Host Control Protocol açılımı olan DHCP ,bir işin yapılması için gerekli işlemleri tamamlayan bir kurallar setidir.DHCP ,ISS tarafından internete bağlanmak isteyen kullanıcıya geçici adresler atamak için kullanılır.

ISS omurgası

ISS’yi internete bağlayan noktadır. ISS’ler bant genişliğinin bir kısmını omurgası için kullanır.Bu bant genişliği sayesinde bilgi alışverişi olur.

ISS tesisi

ISS’ler fonksiyonlarının tümünü veri merkezi adlı bir odada gerçekleşir. Üst düzey veri merkezleri çok çeşitli ekipmanlar içerir. Veri merkezindeki modem havuzları her kullanıcıyı internete bağlanması için kullanılır. Bir modem bir bilgiyi alınca kullanıcıyı omurgaya bağlar. Modem havuzunun tüm fonksiyonları bağlı bulundukları bilgisayarlarda çeşitli algoritmalar tarafından kontrol edilir. Modemlerin bu kurulumu ISS port server olarak bilinir.

ISS Nasıl Çalışır?

Ev bilgisayarı telefon kablosu veya genişbant kullanılarak ISS’ye bağlanır. Eğitim enstitüleri gibi büyük ağlar, ISS‘ye hattından bağlanır.ISS üzerinden giriş yapmak ikisi içinde aynıdır. İnternete bağlanmak için bir modem ve ISS üyeliğinizin bulunması gerekir.Şimdi tüm işlemleri adım adım anlatalım;

ilk olarak ISS’ nin sağladığı kullanıcı bilgileriyle ISS de login olmak.Bunun için modem arayüzünde kullanıcı adı ve şifre girilir.ISS kendi modem havuzunda alıp geçerli kullanıcı olup olmadığınızı doğrular. Bir kere kullanıcı doğrulama işlemi yapıldığında ISS,DHCP kullanarak dinamik bir IP adresi sağlar. Eğer statik Ip adresi isterseniz bunun için ISS’ye ek ücret ödemelisiniz.

Şimdi tarayıcıdan istediğiniz wep sayfasını görüntülemeye hazırsınız.Adres çubuğunda url adresi girdiğinizde gerçekte erişmek istediğiniz wep sayfalarını barındıran server makinesinin IP adresini talep etmiş olursunuz.Bu yapıldığında ISS kullanıcıyı modem havuzuna bağlar.

Talep edilen makinesine bir dizi hat ve router içinden geçilerek ulaşılır. ISS bir kere talep edilen IP adresini bulduğunda istenen wep sayfalarını kaynak IP adresine transfer eder.

ISS’ler çok büyük önbelleğe sahiptir ve veri transferini yüzlerce süper bilgisayar aracılığıyla sağlar. Herhangi servis aksaklığında kullanıcı deneyiminde kayıplar ve uygunsuzluklar meydana gelir.Bu sebeple ISS’lerin stabil servis sağlaması ve bunun için gerekli ekipmanları bulundurması çok önemlidir.Pürüzsüz bir servis için soğutma cihazları ve kurtarma güç kaynakları bu ekipmanlar arasındadır.

ISS Değiştirilebilir Mi?

İSS değiştirilebilmesi mümkün olan bir durumdur. Pek çok farklı ISS hizmeti veren kurum bulunuyor. Bunlardan hangisi kullanılıyorsa farklı bir servis sağlayıcısına geçiş yapabilmek mümkün oluyor. Yeni servis sağlayıcına geçebilmek için hangi kurumdan hizmet alınmak istendiğine karar verilmelidir. Daha sonrasında bu şirkete başvuruda bulunulmalıdır.

Bunun yanı sıra hali hazırda hizmet alınan ISS’ye de başvurulmalı ve abonelik iptal işlemleri yapılmalıdır. Tüm bu işlemlerin telefon aracılığıyla yapılabilmesi mümkündür. Ancak yeni geçilen şirket için bazı belgeler imzalanmalıdır. Bu belgeleri de firmalar genellikle kişilerin evlerine kadar ulaştırır. Bu geçiş işleminin nasıl yapılacağı da firmadan firmaya farklılık gösterebilir.

Bazı ISS’ler kendilerine geçen müşterileri için özel kampanyalar düzenleyebilmektedir. Bu kampanyalar hakkında bilgi de firmaların internet sitelerinde mevcuttur.

Hangi Durumlarda ISS Değiştirilemez?

ISS değiştirilemeyecek durumlardan birisi hizmet alınan servis sağlayıcına geçişin üzerinden 3 ay geçmemiş olmasıdır. Herhangi bir servis sağlayıcısına geçildiği zaman bu sağlayıcıdan en az 3 ay hizmet alınması gerekir. Bu sürenin geçmemesi halinde farklı bir ISS’ye geçebilmek de mümkün olmaz. Bunun yanı sıra kişilerin bir yıl içerisinde maksimum 4 geçiş hakkı bulunuyor. Ayrıca bu geçişler aynı servis sağlayıcılar içerisinde de olmuyor. Bunun dışında bazı durumlarda geçiş talebi işleme alınmıyor. Bu talebin işleme alınmadığı durumlardan da bazıları şu şekildedir:

  • Geçiş başvurunun sonuçlanmamış olmaması,
  • Abonenin hizmet numarasının üzerinde açık iş emrinin olması.
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. fatosgencer_avatar

    Emeğiniz için teşekkürler çok faydalı bilgiler olmuş başarılarınızın devamını dilerim 🌹☺️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir