1. Ana Sayfa
 2. İşletim Sistemi
 3. İşletim Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

İşletim Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

20210220_013627


İşletim Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?- İşletim sistemi; bilgisayarlarda çalışan, donanım kaynaklarını yöneten ve çeşitli uygulama yazılımları için yaygın servisleri sağlayan yazılımlar bütününe verilen isimdir. İşletim sistemi uygulama programları ve bilgisayar donanımı arasında bir tür aracılık görevi üstlenir.
İşletim Sistemi, bilgisayar donanımı ile bilgisayar kullanıcısı arasında bir ara yüz görevi yapan programlar bütünüdür. Bu programlar bütününün amacı ise kullanıcılara programlarını çalıştırabilecekleri ortamı yaratmak ve bilgisayar sisteminin etkin ve verimli şekilde kullanılmasını sağlamaktır.
İşletim sistemleri bilgisayar üretildikten sonra yüklenmekte ve istenildiği zaman silinip tekrar yüklenebilir veya başka bir işletim sistemiyle değiştirilebilir.
İşletim sistemleri sadece bilgisayar, cep telefonları, video oyun konsolları ve web sunucularında kullanılmaz. Arabalarda, kol saatlerinde hatta beyaz eşyalarda yüklü olabilir.


İşletim Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?


İşletim sistemi, uygulama kodlarının genellikle direkt donanımlar tarafından sürdürülmesine rağmen bellek atama, girdi/çıktı gibi donanımsal fonksiyonlar için gerekli olan uygulama programları ile bilgisayar arasında aracılık yapar. Bilgisayarın kütük sistemine erişim sağlayarak aynı anda birden fazla çalışan programlar için yeterli sistem kaynağı ayırır ve bunların birbirleriyle çakışmadan çalışmalarını sağlar.


İşletim Sistemi Nasıl Çalışır?

Bilgisayar çalıştığı anda işletim sistemi kendini belleğe yükleyerek bilgisayarın hafızası üzerinde çalışmaya başlar. Ekran geldiği andan itibaren sisteminde bulunan uygulamaları teker teker açmaya başlar. Uygulamaların açılması bittikten sonra bilgisayarınız işlem yapmaya hazır olur.
İşletim sisteminin bileşenleri, bir bilgisayarın çalışmasını sağlamak üzere birlikte bir düzen içinde çalışır. Bütün yazılımların karmaşık ya da basit olmasına bakmaksızın işletim sistemine ihtiyacı vardır. İşletim sistemi bir bilgisayarın donanımı gibidir ve temel yapı taşlarındandır.

İşletim Sistemi Çeşitleri

Kapalı Kaynak Kodlu İşletim Sistemleri:
*Microsoft Windows
*Mac OS X

Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemleri:
*Ubuntu
*Centos
*FreeDos32
*Chrome OS
*Linux Lite
*Linux Mint
*GNU/Hurd
*Haiku
*NetBSD
*ReactOS
*Fedora
*Pardus(Türkiye)

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. serenakdemir_avatar

  Çok faydalı bir çalışma olmuş.Emeğine sağlık.Devamını dilerim…

 2. serenakdemir_avatar

  Harika yazilarini cok begenerek okuyorum 😊

 3. serenakdemir_avatar

  Çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir