1. Ana Sayfa
  2. Programlama
  3. HTML Nedir?

HTML Nedir?

20200527_130731_0000

Bu yazımızda sizlere HTML hakkında temel bilgiler vereceğiz. HTML’nin ne olduğunu öğreneceğiz. Ama bütün bunlardan önce HTML’in tarihine bir göz atalım.

HTML’in Tarihçesi

1980 yılında Tim Bernerslee araştırmacıların dökümanları birbirleriyle paylaşabilmeleri için bir sistemin olması gerektiğini düşünüyordu. Bunun için araştırmacılara örnek olarak Enquire isimli bir sistemi tavsiye etti.
1989 yılında Tim Bernerslee internet altyapılı sistemi oluşturmaya başladı. 1990 yılında HTML dilini geliştirdi. Günü sıklıkla karşılaştığımız kullandığımız World Wide Web yani WWW kurucusu da Tim Bernerslee’dir. Bernerslee bilgileri paylaşmak için kurduğu bu sistemde HTML ortaya çıkarmıştır. HTML internetin en temel unsuru ve vazgeçilmezidir.

HTML Nedir?

HTML( Hyper Text Markup ) web sayfaların oluşturulmasında kullanılanılır. HTML internet tarayıcılarının anladığı bir dildir. Yazılan bu HTML kodlarını tarayıcılar dönüştürerek bizim karşımıza bir web sitesi olarak çıkartır. HTML web sitesinde yer alan görsel, video, yazı gibi temel unsurların internet tarayıcılarında düzgün görüntülenmesini sağlar.
HTML web sitelerin temel unsurudur. Bir web sitesi ASP, PHP, Phyton gibi hangi yazılım diliyle yapılmış olsada internet tarayıcıları bunu HTML olarak okur ve arama motorlarına sayfa hakkında bilgiler aktarır.

HTML İle Sıfırdan Web Sitesi Yapılır Mı ?

Merak edilen konulardan biride HTML ile sıfırdan web sitesi yapılır mı ? Böyle birşey mümkün mü? Sorusunun cevabı ise Evet HTML ile site yapılır. Fakat HTML ile yapılan bir sitede admin paneli olmayacaktır. Admin panelinin avantajları ise herhangi bir kod ile uğraşmadan web sitesini yönetebilir, ayarlamalar yapabilirsiniz ve admin paneli sitenizin dinamik bir görüntüye sahip olmasına yardımcı olur.
HTML kodları ile oluşturacağınız sitenin admin paneli olmayacaktır bu yüzden HTML ile yapılan sitede bir değişiklik yapmak veya yazı, görsel ekleme istediğiniz zaman sunucuya girerek html dosyası üzerinden değişiklik yapmanız gerekecekdir. Bu değişiklik işlemide herkesin yapabileceği bir işlem değildir. HTML ile yapılmış olan bir site admin paneli olan bir site gibi dinamik değil statik bir görünümde olacaktır.

HTML Kodları Hangi Programda Yazılır ?

HTML Kodları Hangi Programda Yazılır ?
HTML kodlarını yazmak için çok özel bir programa gerek yoktur.
HTML kodlarınız yazmak için tüm bilgisayarlarda bulunan Notepad kullanılabilir. Notepad kullanmak istemezseniz notepad++, sublime text programlarını indirebilir ve kodlarınızı yazabilirsiniz.

HTML Kodlarına Örnekler

<!DOCTYPE html>
<html>
    <head>
        <title>Sayfa Başlığı</title>
     </head>
    <body>
     </body>
</html>
Yukarıda görmüş olduğunuz kod bir web sitesinin temel HTML yapısını oluşturan kodlardır.
<h1>Birinci Başlık </h1>
<h2>İkinci Başlık</h2>
<h3>Üçüncü Başlık</h3>
<h4>Dördüncü Başlık</h4>
<h5>Beşinci Başlık</h5>
<h6>Altıncı Başlık</h6>
Bu kodlarla ise web sitesinde yer alan yazıların başlıklarını oluşturan kodlardır.
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir