1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Her Yazılımcının Bilmesi Gerekenler

Her Yazılımcının Bilmesi Gerekenler

Her Yazılımcının Bilmesi Gerekenler

Her Yazılımcının Bilmesi Gerekenler – Kendi kendinize programlama öğreniyorsanız ve her yazılım geliştiricisinin veya programcının öğrenmesi ya da bilmesi gereken en temel şeylerden bazılarının neler olduğunu merak ediyorsanız, hazırladığım başlıkları dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

-Her Yazılımcının Bilmesi Gerekenler-

Varsayalım ki ; Sabah uyandığınızda ilkin dişlerinizi fırçaladığınızı daha sonra kahvaltı ettiğinizi sonra elini yüzünüzü yıkadığınızı ayakkabınızı giyip daha sonra çorabınızı giydiğinizi ve evden çıkarken montunuzun üstüne kazak giydiğinizi düşünsenize, her şey ne kadar karışık olur oyle değil mi ?

Her şeyin bir düzeni olduğu gibi yazılımcı olmanın da bir düzeni vardır. Bazı şeyleri bilmeden direk kod yazmaya başlamanız sizin zararınıza olur.

Bu yüzden sizin için yazılıma başlamadan önce bilmeniz gereken bir kaç bilgiyi listeledim ;

1-Veri yapıları ve algoritmalar

photo: @teknobu.com

Programcı olmak istiyorsan, veri yapısını ve algoritmalarını iyi bilmen gerekir; başka hiçbir yolu yok!

Bu, herhangi bir programlama işi mülakatının önemli konularından biridir ve temel veri yapılarını bilmeden gerçek dünyadan bir uygulama yazmak mümkün değildir. Bu nedenle, her programcının bilgisayar bilimleri dersinde veri yapılarını ve algoritmaları öğrenmek için ciddi çaba sarf etmesi gerekir.

Kendi kendine öğrenen bir yazılımcı olsan bile, o zaman da veri yapılarını ve algoritmaları bilmelisin. Aslında, birçok programlama eğitimi sana veri yapıları ve algoritmaları ilk olarak öğretecektir

2- Sürüm kontrolü (Git)

Sürüm kontrolü, kodu saklamak için kullanılır ve programcının takım içinde iş birliği yapmasına yardımcı olur. Örneğin, eğer birçok programcı aynı kod tabanında ancak farklı özelliklerde çalışıyorsa, Git gibi sürüm kontrol araçları birbirlerini değiştirmeden üst üste gelmelerine yardımcı olur. Kısacası, bir kodlayıcı veya yazılım geliştirici olmak istiyorsan, Git veya SVN gibi sürüm kontrol araçlarını bilmen gerekir.

Neyse ki Git ve Github piyasayı kolaylaştırdı ve şimdi şirketlerin %70’inden fazlası Git’i kullanıyor, bu nedenle muhtemelen sadece Git’i öğrenerek kurtulabilirsin.

3- Programlama dilleri

Her Yazılımcının Bilmesi Gerekenler
photo: indir.com

Bir programcı olmak istiyorsan, elbette bir programlama dili bilmek zorundasın: C ++, Java, belki Python veya JavaScript.

Ne istersen onu seçebilirsin bu tamamen size kalmış. Önce yönelmek istediğiniz alanı seçip o alana yönelik bir programlama dili öğrenmeniz daha iyi olur .

4- Network temelleri

Her Yazılımcının Bilmesi Gerekenler
photo: kod5.org

Bugün, birbirine bağlanan bir dünyada yaşıyoruz ve evin dahil, bulunduğun her ortamda, kullanabileceğin WİFİ ve yerel ağ bulabiliyorsun. 

Web uygulamaları veya mobil uygulamalar gibi yazacağın uygulamaların çoğu da tek başına ek bileşen olmayacak ancak isteğin ağ üzerinden bir sunucuya gideceği istemci-sunucu türü bir uygulama olacaktır. Müşteriler, uygulamana dünyanın her yerinden erişecekler.

Sonuç olarak, uygulamanı anlamak, geliştirmek ve desteklemek için ağ temellerini anlaman gerekir

5- Tümleşik geliştirme ortamları (IDE)

Eskiden yazılım geliştirmeye başlayan insanlar, Notepad veya DOS Düzenleyicisi’nde kod yazar ve sonra dosyayı kaydeder, ANT komut dosyasını çalıştırarak derleyiciyi komut satırından, creat paketinden çalıştırırlardı. Debugging ve Profiling gibi aktiviteler uzak bir hayaldi ama IntelliJIDEA ve Visual Studio gibi tümleşik geliştirme ortamları ortaya çıkışı, modern programcı geliştiricilerin softar uygulamalarını değiştirdi.

Başka bir deyişle, IntelliJIDEA veya AndroidStudio gibi IDE’ler, programcılar için en önemli araçtır. C, C ++ ve C # programcısı için seçim açıktır: Visual Studio. Ve Python geliştiricileri için Jüpiter Notebook her geçen gün daha da iyiye gidiyor.

6-Metin editörleri (Vim)

Programcı veya yazılımcı olarak çalışırken Vim gibi bir metin editörü kullanmadığın bir gün olmayacak. DBA’lar ve Sistem Yöneticileri gibi programcı olmayanlar ve bilgisayarlarla çalışan herkes için bile en önemli araçlardan biridir.

Linux’ta Windows ve VIm’da çoğunlukla NotePad’i kullanabilirsin, ancak IDE benzeri işlevler sağlayan Sublime ve NotePad ++ gibi gelişmiş editörler için birçok seçeneğin var.

En sevdiğin editör ve klavye kısa yollarını öğrenmek için biraz zaman harcamalısın, verimlilik ipuçları öğrenebileceğin bir şey.

7- UNIX veya Linux

SQL gibi, UNIX de popülerliğini koruyor; 30 yıldan fazla süredir var. Çoğu programcının bir noktada Linux makinelerinde çalışması gerektiğinden, Linx komut satırının iyi bilinmesi uzun bir yol kat eder.

Etkili çalışmana izin verir. Dosyaları arayabilir, CPU ve bellek kullanımını kontrol ederek sistemde neler olup bittiğini öğrenebilir, temel ve ileri düzey işlemleri gerçekleştirebilirsin.

8- Veri tabanı ve SQL – Her Yazılımcının Bilmesi Gerekenler

SQL, herhangi bir yazılım geliştiricisi için klasik ve muhtemelen en değerli beceridir. 30 yıldan fazla süredir var ve sanırım 30 yıl daha sürecek. Veri tabanının her yerde bulunması göz önüne alındığında, bir programcıdan SQL ile birlikte normalleştirme ve tablo tasarımı gibi temel veri tabanı kavramlarını bildiği beklenir.

Oracle, Micrsoft SQL Server, MySQL, PostgreSQL gibi birçok veri tabanı var, ancak bir tanesini bilmek yeterli. Kilit nokta, veri tabanına aşina olman gerektiğidir. Verileri nasıl ekleyeceğini, güncelleyeceğini, sileceğini ve geri almak için SQL sorguları yazacağını bilmelisin.

9- Microsoft Excel

Excel programcılar, yazılım geliştiriciler, proje yöneticisi ve iş adamları için en önemli araçlardan birdir. Elektronik tablo yazılımından çok daha fazlasıdır.

Gelişmiş veri analizi yapmak için birçok yararlı özellik ve işlev sunar. İlerlemeyi izlemek, verileri uzlaştırmak, veri bilimlerini, veri kalite kontrollerini ve proje planlamasını yapmak için Excel kullanılabilir.

Birçok kullanım alanı var ve bu yüzden her yazılımcı Excel’i derinlemesine öğrenmeli. Yalnızca verileri kopyalayıp yapıştırmak yerine, öğeleri karşılaştırmak için arama, sıralama, filtreleme ve VLOOKUP gibi temel işlevleri bilmen gerekir

10- Big-O notation:

Yine teorik bir konu olan Big-O notasyonu kesikli-matematik(discrete math) yazılımcıyım diyen insanın bilmesi gerekenler arasında.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. fatosgencer_avatar

    Muhteşemmmmm 😍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir