1. Ana Sayfa
 2. Yazılım
 3. Git ve GitHub Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

Git ve GitHub Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

git ve github
1

Git ve GitHub aynı şey mi? Değilse, bir şekilde bağlantılılar mı? Aralarındaki bağlantı Java ve JavaScript gibi yalnızca yüzeysel mi, yoksa bundan daha fazlası mı? Bu sorular kesinlikle sorulmaya değer. 

İlk olarak Git ve Github, Java ve JavaScript’ten çok daha yakından bağlantılı ancak onları birbirinden ayıran bazı temel farklılıklar var.

git ve github
Fotoğraf: @Markus Winkler on Pixabay

-Git ve GitHub Kavramları-

Git nedir?

İlk olarak 2005 yılında geliştirilen Git, son derece popüler bir sürüm kontrol sistemidir. Herhangi bir bulut barındırma hizmetinden tamamen bağımsız olarak kullanılabilir – indirmek dışında internet erişimine bile ihtiyacınız yoktur. 

Diğer versiyon kontrol sistemlerine göre, kullanımı kolay ve ücretsizdir. Git, ayrıca metin dosyalarıyla iyi çalışacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır. Ancak Git’i gerçekten farklı kılan şey dallanma modelidir. Dallanma, kodunuzda bağımsız yerel şubeler oluşturmanıza olanak tanır. Bu aynı zamanda yeni fikirleri deneyebileceğiniz, üretim için şubeleri ayırabileceğiniz, önceki şubelere geri dönebileceğiniz ve şubeleri kolayca silip birleştirebileceğiniz ve geri çağırabileceğiniz anlamına gelir.

Tek cümleyle özetleyecek olursak Git, yüksek kaliteli bir sürüm kontrol sistemidir. 

Peki Ya GitHub?

GitHub, yerel bilgisayarınızın / sunucunuzun dışında Git sürüm kontrol projelerinizi izlemenizi ve paylaşmanızı sağlayan çevrimiçi bir depolama alanıdır. Git’den farklı olarak GitHub, yalnızca bulut tabanlıdır. Ayrıca Git’in aksine, kâr amaçlı bir hizmettir. (Kullanıcı profili oluşturmak isteyenler için temel depo barındırma özellikleri ücretsiz olarak kullanılabilirdir, bu da GitHub’ı açık kaynaklı projeler için kullanılan popüler bir seçim haline getirmiştir.)

Git ve github nedir? ne için kullanılır
Fotoğraf: @Markus Winkler on Unsplash

GitHub bulut tabanlı olduğu için, bir kişinin Git depolarına herhangi bir yetkili kişi tarafından, herhangi bir bilgisayardan, dünyanın herhangi bir yerinden (internet bağlantısı olması koşuluyla) uzaktan erişilebilir. 

Bu, tüm ekibin tek bir projede gerçek zamanlı olarak birlikte koordine olmasını mümkün kılar. Değişiklikler ortaya çıktıkça, yeni dallar oluşturulur ve ekibin birbirlerinin çalışmalarının üzerine yazmadan kodu revize etmesine olanak tanır. 

Kısaca Git ve GitHub;

Basitçe özetlemek gerekirse Git, kaynak kodu geçmişinizi yönetmenize ve takip etmenize olanak tanıyan bir sürüm kontrol sistemidir. Github ise projelerin saklandığı (depolandığı) uzak sunucudur. Github’a projelerinizi ekleyebilir, aynı zamanda istediğiniz açık kaynak kodlu projeye Github üzerinden erişerek, bilgisayarınıza indirebilirsiniz. 

Hem Git hem de GitHub, programcılara her şeyi mahvetmekten korkmadan yürütebilecekleri, kodlama projeleri oluşturabilmeleri için, sürüm kontrolü işlevselliği sağlar. GitHub, işleri Git’ten biraz daha ileriye götürerek daha fazla işlevsellik ve kaynak sunmanın yanı sıra kullanıcılarına projelerini depolayabilecekleri ve üzerinde işbirliği yapabilecekleri çevrimiçi bir ortam sağlar. 

Son yayınlanan yazımızı okudunuz mu? Google yeni “aramak için mırıldan” özelliğini yayına aldı!

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (6)

Popüler Yorumlar
 1. gulistanay_avatar

  Gülistan Ay hanım hep bu sayfada yazı yazsın her yazısı faydalı oluyor,teşekkkür ederiz

 2. gulistanay_avatar
  12 ay önce

  Çok güzel yazmışsınız teşekkürler

Yapılan Yorumlar
 1. gulistanay_avatar

  Gülistan Ay hanım hep bu sayfada yazı yazsın her yazısı faydalı oluyor,teşekkkür ederiz

 2. gulistanay_avatar
  12 ay önce

  Çok güzel yazmışsınız teşekkürler

 3. gulistanay_avatar

  Yararlı bir yazı olmuş. 🙂👍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir