1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Girişimcilik ve İnovasyon

Girişimcilik ve İnovasyon

Girişimcilikveinivasyon

Girişimcilik ve İnovasyon – Maxine Bellen, New Jersey Teknoloji şirketinin Başkanı ve CEO’ sundan Girişimcilik ve inovasyon hakkındaki düşünceleri, iş başarısı hakkında 7 Temel kuralı onun ağzından dinleyelim.

Girişimciliğe Giden Yol: İş Başarısının 7 Kuralı

Para kazanmanın benim için önemli olmadığı bir zaman hatırlamıyorum. Küçük bir çocukken her zaman harçlığımı artırmanın yollarını arıyordum. İlk “Gerçek işimi” almak için sabırsızlanıyordum. Ailem izin verdiğinde, bebek bakıcılığı ve garip işler yapmaya başladım. 16 yaşımda ilk işimi, her zaman yapmaktan zevk aldığım işi yaparak yani satış yaparak buldum. Lise boyunca çeşitli perakende satış yerlerinde çalıştım. Şekerden ayakkabıya her şeyi sattım, cebimdeki paranın bağımsız hissini sevdim.

O zaman bile bir girişimcinin ne olduğunu anlamaya çekildim. Bunun harika bir fikre sahip olmaktan daha fazlası olduğunu anladım. Hayalinizi gerçekleştirme yolunda risk almaya ve karşılaştığınız zorluklarla mücadele etmeye hazırlıklı olmalısınız. Son derece motive olmuş ve gerçekten başarılı olmak isteyen ,kendi kendine başlayan biri olmalısınız.

Sanırım çoğu girişimci kendileriyle konuşan tek bir fırsatla karşılaşıyor ve “bu sizin zamanınız ,peşinden git. Şansını dene , Riskleri üstlen, başarılı ol.”

Ünlü Rause emlak ailesinden harika bir girişimci olan Willard Rause beni philadelphia banliyösüne çıkıp onunla çalışmaya davet ettiğinde o zamana bana 1980’lerin başında geldi. Ülkedeki ilk kiracı tesislerinden biri olan iş geliştirme ve eğitim merkezini teknoloji şirketlerine özel olarak oluşturduk.

Çoğumuzun teknolojinin hayatımıza hükmettiği bir zaman hayal edemeyeceğini biliyorum.Ama o zamanlar hiç kimse “teknoloji” kelimesini söylerken bile,rahat değildi.

Teknoloji ve teknoloji şirketlerinde çalışmak hakkında ne biliyordum?

Teknoloji şirketlerinin ihtiyaçlarını, çoğumuzun o zamanlar bildiği daha geleneksel şirketlerden çok daha farklı olduğunu çabucak öğrendim.

BDTC’ye özel programlar, oluşturma fırsatları , hem finansal hem de insanı sermayeye erişim ve topluma hizmet onları birbirine bağlamak için bir gazete geliştirdik.

Rause ile çalışmak kafamda her zaman açık bir ampul gibiydi. Gerçek bir girişimci olmanın sadece kelimelerle tanımlayabileceğim birşey olmadığını öğrendim.

Girişimcilik başarısının tarifi basitmişim gibi konuşursam beni affedin. Aslında o kadar karmaşık ve ürkütücü ki çok az insan hayal etmekten fazlasını yapıyor. Eğer bu yolculuğu yapmak isterseniz evrak çantanızda olması gereken bazı şeyler var;

Öncelikle esnek olmanız gerekir. Hiç bir başarılı yenilikçi; risk alma ve değişikliği kabul etme yeteneği olmadan başaramadı. Her şeye rağmen bir şeyleri başarma tutkusu ve tutkunuzu başkalarına iletme yeteneği de çok önemli.

Bir kez yaptıktan sonra, kendi ruhunuzdaki ateşi yakan ateşleri ve insanları kapınıza çeken alevi tutmanız gerekir.

Bunu yapmanın en iyi yolu, iş başarısı için kendi kişisel kurallarınıza sahip olmaktır.

Girişimcilik ve İnovasyon – İş Başarısının 7 Kuralı

Girişimcilik ve İnovasyon

1-Kendi başarı tanımınıza odaklanın

küçük bir dilim büyük turtayımı tercih edersiniz yoksa %100 yokluğumu?

2- Yaptığınız işte asla şevkini kaybetmeyin

artık sizin için eğlenceli olmadığı an dışarı çıkın.

3- Tamamlayıcı,becerilere sahip yüksek kalite ekipler kurun

hepimizin bir zincirin en zayıf halkası kadar güçlü olduğumuzu duymuşsunuzdur.

4- Ekibinizdeki kişilere iyi davranın

Size davranılmasını istediğiniz gibi davranın.

5- Başarıyı ödüllendirin ve kutlayın

En iyi yöneticiler kredi ödenmesi gereken yerde kredi verir ve işler ters gittiğinde suçu paylaşır.

6- İş dünyasının temel temizlik özelliklerini asla ihmal etmeyin

Tum telefon görüşmelerine geri dönün, e postalara en kısa zamanda geri dönüş yapın.

7- Ailenize ve kişisel yaşamınıza değer verin.

hayatımda bu noktaya gelmeme izin veren bir destek sistemine sahip olduğum için çok şanslıydım,bu şansın kıymetini bilin

Kaynak: Girişimcilik ve inovasyon: 24 liderden küresel öngörüler – Yazar: James C. Barrood

Yorum Yap

Yorum Yap