1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. e-Kimlik Uygulamasını Yasallaştıran İlk Ülke Ukrayna

e-Kimlik Uygulamasını Yasallaştıran İlk Ülke Ukrayna

Ukrayna e-Kimlik Uygulamasını Başlatıyor

e-Kimlik Uygulamasını Yasallaştıran İlk Ülke Ukrayna – Uzun bir süredir konuşulan, planlanan ve üzerine çalışmalar yapılan e-Kimlik uygulamasına ilk geçiş yapacak ülke belli oldu. Yapılan açıklamalara göre Ukraynalı yetkililerin geliştirdiği Diia isimli uygulamaya vatandaşların kimlik bilgileri eklenecek ve bu uygulama sayesinde vatandaşın kimlik kartının akıllı telefonuna yüklenmesi sağlanacak. Yetkililer, e-Kimlik sisteminin ağustos ayında kullanıma sunulacağını belirtti.

e-Kimlik Uygulamasını Yasallaştıran İlk Ülke Ukrayna

Ukrayna, dünya genelinde yayılabilme potansiyeline sahip olan Diia isimli e-Kimlik uygulamasını hayata geçiriyor. Bu uygulama ile resmen e-Kimlik dönemine geçilen ülkede, vatandaşlar artık dünyanın herhangi bir ülkesindeki insanın taşıdığı gibi kimlik kartı taşımak zorunda kalmayacak. Vatandaşlara ait tüm bilgiler hâlihazırda Diia uygulamasında bulunacak.

Ukrayna e-Kimlik Uygulamasını Başlatıyor
Photo on Tadviser

“Gurur Duymamız Gerekiyor”

Diia uygulamasını geliştirerek dünyada bir ilki gerçekleştiren Ukrayna’nın Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Dijital Dönüşüm Bakanı Mihail Fedeorov yaptığı açıklamada, “Kağıt evraklardan hiçbir farkı olmayan ve yasallık kazanan uygulama, 23 Ağustos’tan itibaren kullanıma açık hale gelecek. Bu hizmetten yararlanmak için akıllı telefon taşımak yeterli. Dünyada eşi olmayan bir şey yaptık. Bununla gurur duymamız gerekiyor” dedi.

Ukrayna e-Kimlik Uygulamasını Başlatıyor
Photo on Tadviser

Bütün akıllı telefonlara uyumlu bir şekilde geliştirilen Diia, Ukrayna vatandaşlarının her türlü resmî işlemlerini yapabilmesini sağlayacak. Yani bir Ukraynalı, bu uygulama sayesinde kimlik bilgilerini akıllı telefonunda taşımış olacak. Devlet yetkilileri, Diia’nın kullanıma açılmasıyla kimlik kartı ya da ehliyet gibi kartların taşınma zorunluluğunun ortadan kalkacağını söylüyorlar.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. Yazılımcı Gençlik sayfasında editörlük, yazarlık ve sosyal medya yöneticiliği yapıyorum. Aynı zamanda Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Yazılım Bilişim Topluluğu'nun da editörlüğünü ve sosyal medya yöneticiliği yapmaktayım. Bunlara ek olarak 2018 yılından itibaren freelancer olarak Grafik Tasarımı yapıyorum. Blog yazılarımı okumak için yazar profilimi inceleyebilirsiniz. Ayrıca diğer çalışmalarımı incelemek için de instagram profilimi ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap