1. Ana Sayfa
  2. Webmaster
  3. Bootstrap Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bootstrap Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bootstrap Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bootstrap Nedir? Faydaları Nelerdir? – Önceden tanımlanmış sınıflara sahip olmasından dolayı geliştiricinin işini bir hayli kolaylaştıran ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir framework olan Bootstrap’i detaylı bir şekilde inceleyelim.

Bootstrap Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Bootstrap, içerisinde hazır olarak tanımlanmış sınıflara sahiptir. Bu özelliğinden dolayı geliştirici kişinin iş yükünü bir hayli hafifletmektedir. Ayrıca Bootstrap, tasarlayacağınız web sitesini kolay bir şekilde ‘responsive’ yapıya uygun hale getirmenize olanak sağlar. Responsive yapıdan kastımız tablet, telefon, bilgisayar gibi her türlü farklı boyutlardaki ekran çözünürlüğüne duyarlı web siteleri ortaya çıkarmaktır. Bootstrap, ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir framework’tür. Bootstrap’in bir diğer güzelliği ise, bir web sitesi tasarlarken ihtiyaç duyabileceğimiz her şeyi önceden düşünmüş ve bunları hazır hale getirerek bizlerin kullanımına sunmuş olmasıdır. İçerisinde hazır olarak gelen tablolar, etiketler, butonlar, açılır menüler ve bunlara benzer çok sayıda element ve obje bulundurur. Bu element ve objeler sayesinde kolayca responsive bir web sitesi tasarlamamıza olanak sağlar. Üstelik bu hazır element ve objelere yine Bootstrap’in içerisinde bulunan CSS kodları ile istediğimiz gibi müdahale edebilme imkanına da sahibiz.

Bootstrap

Saydığımız bu onca kolay ve faydalı özelliklerin yanı sıra Bootstrap’i diğer framework ve kütüphanelerden ayıran bir diğer faydalı özelliği ise ‘grid’ sistemidir. Bootstrap’in grid yani ‘ızgara’ sistemi sayesinde responsive bir web sitesi tasarlamak en kolaya indirgenmiştir.

Peki bu Grid Sistemi nedir? Bootstrap web sayfanızı eşit ölçülerde ızgaralara böler ve size eşit şekilde ayrılmış bu bölümlere istediğiniz gibi müdahale etme olanağı sağlar. Bu sayede de ekran çözünürlüğü düştükçe sayfanın konumlandırılmasını istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

Peki Biz Bu Bootstrap’i Nasıl Kullanabiliriz?

getbootstrap.com

Öncelikle Bootstrap’in sayfasına giderek Download butonu yardımıyla bilgisayarımıza indiriyoruz. Hemen ardından çalışma dosyamıza kuruyoruz. Sonrasında Bootstrap sayfasına geri dönerek ‘Get Started’ butonuna tıklayarak istediğimiz yapıya ait kodları siteden kopyalayıp çalışmamızdaki ilgili dosyaya ekliyoruz. İşte tüm hepsi sadece bu kadar! Artık Bootstrap ile çalışmaya hazırız. Unutmayın ki Bootstrap iyi öğrenildiği takdirde işimizi oldukça kolaylaştıracak bir framework’tür.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. Yazılımcı Gençlik sayfasında editörlük, yazarlık ve sosyal medya yöneticiliği yapıyorum. Aynı zamanda Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Yazılım Bilişim Topluluğu'nun da editörlüğünü ve sosyal medya yöneticiliği yapmaktayım. Bunlara ek olarak 2018 yılından itibaren freelancer olarak Grafik Tasarımı yapıyorum. Blog yazılarımı okumak için yazar profilimi inceleyebilirsiniz. Ayrıca diğer çalışmalarımı incelemek için de instagram profilimi ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap