1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. 5G Nedir? 5G İnsan Sağlığına Zararlı mı ?

5G Nedir? 5G İnsan Sağlığına Zararlı mı ?

yazilimcigenclik.org5G-1

Son zamanlarda en çok konuşulan konulardan birisi 5G Nedir ? 5G İnsan Sağlığına Zararlı Mı ?
Şuan dünya geneline yayılmış durumda olan corona virüsün 5G istasyonlarından yayıldığı iddaa edildi. Bizde bu yazımızda 5G Nedir? 5G İnsan Sağlığına Zararlı Mı ? Konusuna değindik.

5G Nedir ?

5G yaklaşık şu anda kullanmış olduğumuz 4.5G’nin tam 20 katı hızlı buda 1 gbps hızında bir internet teknolojisi demek. 1 gbps internet hızı ile 1gb boyutlarında bir dosyayı, veriyi 2 sn içerisinde indirebilirsiniz demek. 5G ile 4K videoları rahatça açabilecek ve istediğiniz bir cihaza yansıtma imkanına sahip olacaksınız. Bu işlemleri yaparken 1 gbps hızında internete bağlanmış olacaksınız. 5G’nin diğer bir özelliği ise evinizi akıllı hale getirmenizde size yardımcı olacak kolaylıklar sağlayacak.

5G İnsan Sağlığına Zararlı mı ?

Bazı ülkeler şuanda 5G altyapısına geçti. Bazı ülkeler ise çalışmalarına devam ediyor. Yakın zamanda tüm Dünya’da kullanılmaya başlanacak olan 5G cihazların çıkmasıyla da hayatımızın büyük bir kısmına yerleşecek olan bu teknoloji insan sağlığına zararlı mı ?
5G, yüksek frekans ve yüksek bant değerlerine sahiptir. 28 ile 100 GHz arasında frekanslar da çalışır. Bu yüksek frekans sayesinde çok hızlı ve gecikmelerin çok az yaşanabileceği bir internete sahip olunacak. Bu yüzden 5G kullanıcılarına çok hızlı ve gecikmelerin en az seviyede yaşanması için yüksek frekanslı dalga boylarını kullanması gerekecek. Bu dalgaların uzunluğunu kısa olduğu için anten sayıları artacak ve neredeyse 150 metre aralıklarla baz istasyonu kurulması gerekecek. Baz istasyonları artacak ve radyo frekanslarında bir artış olacak buda radyasyon artabilir anlamına geliyor. Bilim insanlarının düşüncelerine göre ise 5G’nin yayacağı bu radyasyonların insan DNA’sına zararlı olabileceği düşünülmekte.

Yorum Yap

Yorum Yap